جراح prp

ارتباط با ما

دکتر علی مرجایی

تنظیم سایز فونت

شکستگی‌های انتهای فوقانی استخوان بازو نزدیک مفصل شانه (PROXIMAL HUMERUS FRACTURES)

 

استخوان بازو مفصل آرنج را به شانه وصل می‌کند . این استخوان به دنبال آسیب‌های وارده در تمام مسیر خود می‌تواند دچار شکستگی گردد . شکستگی‌های انتهای فوقانی استخوان بازو در نزدیکی و مجاورت مفصل شانه از نظر شکل ، درمان و مراقبت‌های بعدی ویژگی‌های خاصی دارند و به همین خاطر به صورت مستقل و جداگانه مورد بحث قرار می‌گیرند . استخوان بازو در این ناحیه تبدیل به بافت اسفنجی می‌شود و سر مدوری را تشکیل می‌دهد که با کاسه خود از استخوان کتف مفصل اصلی ‌شانه را تشکیل می‌دهند . عضلاتی در این ناحیه از استخوان کتف منشأ گرفته و با اتصال به سر استخوان بازو در محل دو زائده بزرگ و کوچک سر استخوان ، حرکات و چرخش استخوان بازو را در جهات مختلف هدایت و تنظیم می‌نمایند .

شکستگی در این ناحیه از استخوان بازو معمولاً در سنین بالا و به علت پوکی استخوان به دنبال زمین خوردن روی دستان باز اتفاق می‌افتد . گرچه در سنین دیگر نیز امکان این شکستگی با شیوع کمتر وجود دارد . این نوع شکستگی‌ها با توجه به محل دقیق شکستگی ، تعداد خطوط و قطعات شکسته و میزان جابجایی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد .

 

علائم بالینی و تشخیص شکستگیهای انتهای فوقانی استخوان بازو نزدیک مفصل شانه (PROXIMAL HUMERUS FRACTURES) :

مانند هر شکستگی دیگری به دنبال آسیب وارده ، درد قابل توجهی در موضع پدید می‌آید . فرد به طور معمول نمی‌تواند  از عضو مبتلا  استفاده کرده و آن را بالا بیاورد . محل آسیب متورم شده و پس از چند روز کبودی ظاهر می‌شود زیرا در محل شکستگی در استخوان خونریزی  اتفاق افتاده و این خون پس از چند روز به زیر پوست رسیده و به شکل کبودی دیده می‌شود . کبودی ممکن است زیاد بوده و سطح وسیعی را در ناحیه کتف ، شانه و قفسه سینه اشغال نماید و به‌تدریج بر اساس جاذبه به سمت پایین گسترش پیدا کرده و تا ناحیه ساعد امتداد پیدا کند . وسعت کبودی ممکن است زیاد بوده و شرایط نگرانی فرد و خانواده را فراهم نماید ولی تأکید بر این نکته ضروری است که علیرغم وسعت زیاد جای نگرانی وجود نداشته و به‌تدریج در مدت سی و پنج تا چهل روز آینده کبودی تغییر رنگ داده ، و از حالت بنفش ، سبز و سپس زرد شده و محو می‌شود . پزشک معالج با انجام یک رادیوگرافی ساده به تشخیص قطعی می‌رسد ولی اطلاع دقیق از وضعیت دقیق شکستگی و میزان جابجایی قطعات و در نهایت تصمیم گیری در مورد روش درمان ممکن است مستلزم رادیوگرافی در جهات مختلف یا انجام سی‌تی‌اسکن باشد .

 

درمان شکستگیهای انتهای فوقانی استخوان بازو نزدیک مفصل شانه (PROXIMAL HUMERUS FRACTURES) :

تصمیم‌گیری در مورد نوع درمان بستگی به عوامل متعددی دارد . از جمله عوامل تعیین کننده سن بیمار ، تعداد و میزان جابجایی قطعات شکسته ، شرایط بالینی و انتظارات بیمار می‌باشد . در اکثر موارد میزان جابجایی قطعات شکسته کم بوده و امکان درمان این نوع شکستگی‌ها بدون عمل جراحی وجود دارد . تقسیم‌بندی انواع شکستگی در این ناحیه از مباحث تخصصی بوده ولی به این نکته می‌توان اشاره کرد که اگر میزان جابجایی قطعات شکسته بیش از یک سانتی‌متر باشد یا زاویه‌ای که قطعه شکسته با مابقی استخوان به وجود می‌آورد بیش از چهل و پنج درجه باشد آن را قابل توجه تلقی کرده و در صورت عدم جااندازی مناسب و درمان جراحی ، محدودیت دایمی در حرکات مفصل شانه خواهیم داشت .

در موارد تصمیم به درمان غیرجراحی ، سمت مبتلا برای مدتی بی‌حرکت می‌شود . برای این منظور معمولاً دست را به گردن آویزان کرده و بازو را به تنه بی حرکت می‌کنند . برای این کار پزشک معالج می‌تواند از باند کشی یا بانداژهایی که برای این منظور ساخته شده و در داروخانه‌ها در دسترس می‌باشد استفاده نماید . به این نوع بانداژها بانداژ ولپو (VELPEAU BANDAGE) یا (SLING & SWATHE) اطلاق می‌گردد . عارضه‌ای که به طور شایع پس از جوش خوردگی بخصوص در سنین بالاتر گریبان‌گیر این نوع شکستگی‌ها می‌شود ، خشکی و محدودیت حرکات مفصل شانه می‌باشد . لذا پزشک معالج با توجه به شرایط شکستگی حرکات مفصل شانه را در زودترین زمان ممکن ابتدا به صورت حرکات پاندولی و سپس سایر حرکات شروع می‌نماید و در کنار پیگیری وضعیت جوش خوردن شکستگی توصیه‌ها و آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از خشکی مفصل ارائه می‌نماید . طبیعتاً پس از سپری شدن مدتی از زمان شکستگی ، فیزیوتراپی و حرکات نرمشی کششی برای برگشت عملکرد مفصل به وضعیت طبیعی آغاز می‌گردد .

در مواردی که جابجایی قطعات شکستگی زیاد باشد ، بخصوص در سنین پایین‌تر که نیاز به استفاده از دست به صورت جدی‌تر مطرح می‌باشد عمل جراحی توصیه می‌شود . طی عمل جراحی نسبت جااندازی قطعات جابجا شده و فیکس کردن آن‌ها با وسایل و ابزارهای گوناگون اقدام می‌گردد . در مواردی که شدت شکستگی زیاد بوده و امکان این کار وجود نداشته باشد نسبت به خارج سازی قطعات شکسته و جایگزینی آن با پروتز اقدام می‌گردد .  

 

دکتر سید علی مرجایی 1392/5/8