جراح prp

ارتباط با ما

دکتر علی مرجایی

تنظیم سایز فونت

شکستگی استخوان کتف (SCAPULAR BONE FRACTURE)

 

کتف استخوان مثلثی شکلی است که در خلف قفسه سینه در دو طرف قرار گرفته است . این استخوان در داخل پوششی ضخیم از عضلات قرار داشته و توسط آن‌ محافظت می‌شود . این عضلات از قدام و خلف استخوان کتف منشأ گرفته و با اتصال به قسمت‌های مختلف سر استخوان بازو  ، حرکات بازو و مفصل شانه را در جهات مختلف سبب می‌شوند . استخوان کتف روی قفسه سینه حرکت می‌کند . گرچه رابطه بین این دو تشکیل یک مفصل واقعی نمی‌دهد ولی عملکرد آن مانند یک مفصل حرکات شانه را در کلیه جهت‌ها تسهیل می‌نماید . این استخوان در قسمت بالا و خارج کاسه‌ای تشکیل می‌دهد که سر استخوان بازو در آن قرار گرفته و مفصل اصلی ‌شانه را به وجود می‌آورد . استخوان کتف در بالای این کاسه زائده استخوانی دارد که انتهای خارجی استخوان ترقوه با آن مفصل می‌گردد و به آن زائده آکرومیون می گویند. پوشش عضلانی که استخوان کتف در داخل آن قرار گرفته است ، آن را در برابر آسیب‌ها و حوادث محافظت می‌نماید . به همین خاطر شکستگی‌ها این استخوان پدیدة شایعی نمی‌باشد . شکستگی در استخوان کتف به دنبال حوادثی با انرژی بالا روی می‌دهد . به همین علت در موارد این شکستگی ، احتمال آسیب بافت‌های مجاور در قفسه سینه ، شکستگی دنده و آسیب بافت ریه قویاً مطرح می‌باشد . و هر بیماری با این شکستگی باید از نظر احتمال آسیب‌های فوق مورد بررسی و معاینه دقیق قرار گیرد . این شکستگی در تصادفات شدید با وسایل نقلیه ، سقوط از ارتفاع و ضربه مستقیم با نیروی زیاد می‌تواند رخ دهد .

 

علائم بالینی و تشخیص شکستگی استخوان کتف (SCAPULAR BONE FRACTURE)

به دنبال آسیب درد شدیدی در محل استخوان کتف احساس می‌شود . محل متورم شده و به دنبال آن کبودی ممکن است ظاهر گردد . حرکات مفصل شانه محدوده و دردناک است و فرد نمی‌تواند از دستان خود در انجام حرکات به‌خوبی استفاده نماید . ممکن است فرد قادر باشد تماس قطعات شکستگی با یکدیگر را احساس نماید . به علت درگیری جدار قفسه سینه نفس‌های عمیق ، سرفه و خندة بلند با درد و ناراحتی همراه بوده و فرد را آزار می‌دهد . با توجه به احتمال آسیب‌های همراه ، باید حتماً به فکر بوده و از وجود نفس تنگی و مشکلات ریوی و تنفسی سؤال کرد . تشخیص قطعی شکستگی با روش‌های تصویربرداری صورت می‌پذیرد . رادیوگرافی ساده معمولاً به تنهایی شکستگی‌ را به خوبی نشان می‌دهد . در صورت هرگونه ابهام یا تردیدی می‌توان از سی‌تی‌اسکن برای بررسی جزئیات وضعیت به وجود آمده بهره برد . احتمال آسیب‌های همراه باید حتماً مدنظر قرار بوده ، بررسی‌های لازم و مشاوره با تخصص‌های مربوطه از این نظر صورت پذیرد .

 

درمان شکستگی استخوان کتف (SCAPULAR BONE FRACTURE):

پس از حادثه جهت کاهش درد از کمپرس سرد استفاده شده و برای تأمین نوعی بی‌حرکتی دست را به گردن آویزان کرده و می‌توان بازو را نیز با پارچه‌ای به بدن ثابت کرد . 

بافت عضلانی محافظ از جابجایی زیاد قطعات شکسته جلوگیری به‌عمل می‌آورد لذا معمولاً این شکستگی با جابه‌جایی زیاد همراه نمی‌باشد . درمان این شکستگی بخصوص در تنه استخوان کتف به‌صورت نگهدارنده و غیر جراحی بوده و صرفاً نسبت به کاهش درد و ایجاد نوعی بی‌حرکتی اقدام می‌گردد . جهت بی‌حرکتی می‌توان از آویزان کردن دست به گردن یا اضافه بر آن بی‌حرکت کردن بازو به تنه استفاده کرد . برای این منظور از بانداژ ولپو (VELPEAU) یا (SLING & SWATHE) استفاده می‌شود که نمونه آماده آن نیز در داروخانه‌ها موجود می‌باشد . مدت زمان مورد نیاز برای جوش خوردن شکستگی بین شش تا هشت هفته است ولی حرکات مفصل شانه و فیزیوتراپی از پایان هفته اول پس از حادثه شروع می‌شود تا از عوارض ناشی از بی‌حرکتی و خشکی مفصل اجتناب گردد .

 اگر شکستگی در قسمت‌های خاصی از استخوان کتف و همراه با جابجایی باشد ممکن است برای درمان نیاز به عمل جراحی مطرح گردد . از جمله این موارد عبارتند از : کاسه استخوانی که سر استخوان بازو در آن قرار گرفته ، باریکه استخوانی که این کاسه را به تنه استخوان کتف وصل می‌کند و اصطلاحاً گردن استخوان نامیده می‌شود و آن زائده استخوانی که در بالای کاسه قرار گرفته است و با استخوان ترقوه مفصل می‌شود . در این قسمتها اگر شکستگی همراه با جابه‌جایی باشد برای اجتناب از عوارض بعدی نیاز به عمل جراحی می‌باشد . 

 

دکتر سید علی مرجایی 1392/5/8