جراح prp

ارتباط با ما

دکتر علی مرجایی

تنظیم سایز فونت

درد شانه به علت رسوب کلسیم در تاندونها (CALCIFIC TENDINITIS)

 

علت درد شانه در رسوب کلسیم در تاندونها چیست (CALCIFIC TENDINITIS) ؟

مواد کلسیمی در هر یک از تاندونها در بدن می‌تواند رسوب کرده و باعث ایجاد ناراحتی و درد شود . در این عارضه ترکیبات کلسیم در تاندونهای عضلات چرخاننده بازو (ROTATOR CUFF) رسوب می‌کنند . عضلات چرخاننده بازو (ROTATOR CUFF) مجموعهای از چهار عضله می‌باشند که از استخوان کتف در عقب منشأ گرفته ، سپس به قدام آمده ، دورتادور سر استخوان بازو را دربرگرفته و به آن متصل می‌شوند .این عضلات وظیفه چرخش سر استخوان بازو در جهات مختلف را برعهده داشته و آن را در کاسه اش در مفصل محکم نگه می‌دارند . شایع‌ترین محل رسوب کلسیم نیز در تاندونهای عضلات چرخاننده بازو می‌باشد  . علت رسوب کلسیم به طور دقیق شناخت نشده است ولی به نظر می‌رسد این پدیده به دنبال فرایندهای فرسایشی و تغییرات دژنراتیو روی دهد .

 

سیر بالینی در درد شانه به علت رسوب کلسیم در تاندونها (CALCIFIC TENDINITIS) کدام است ؟

این پدیده در سه مرحله اتفاق می‌افتد . در دو مرحله اول که اصطلاحاً به آن فاز تشکیل و فاز تثبیت اطلاق می‌گردد ترکیبات کلسیمی طی یک فرایند چند ماهه به تدریج در تاندون رسوب می‌کنند . در این دو مرحله دردی در شانه وجود نداشته و اگر هم وجود داشته باشد این درد خفیف و مبهم است . در صورتی که در این مراحل از شانه رادیوگرافی به عمل آید ، رسوب کلسیمی به شکل سایه ای به رنگ استخوان ، مدور و با حاشیه مشخص در بالای سر استخوان بازو رویت می‌گردد . در این مراحل فقط اگر درد وجود داشته باشد ، نسبت به تسکین آن با دارو یا فیزیوتراپی اقدام می‌گردد . مرحله سوم فاز بازجذب نامیده می‌شود .در این مرحله رسوبات کلسیمی شکل گرفته در ماه‌های گذشته شروع به جذب می‌کنند .جذب ترکیبات کلسیمی باعث ایجاد التهاب در بافت پیرامونی شده و شانه به شدت دردناک می‌شود . در رادیوگرافی به‌عمل آمده در این مرحله بافت کلسیمی در حال جذب به شکل محوی رویت می‌شود . در صورت عدم درمان ، رسوبات در طول یکی دو ماه بعد به طور کامل جذب شده و عارضه بهبود پیدا می‌کند .

 

علائم بالینی و تشخیص درد شانه به علت رسوب کلسیم در تاندونها (CALCIFIC TENDINITIS) :

در دو مرحله اول که رسوبات کلسیم در حال شکل‌گیری می‌باشند ، دردی در شانه وجود نداشته یا این که درد خفیف و مبهم است . این دوره ممکن است چندین ماه طول بکشد . در مواردی که درد وجود ندارد گاهی به صورت اتفاقی در عکس‌برداری از مفصل شانه به علت دیگر رسوب کلسیم تشخیص داده می‌شود . در این موارد نیاز به هیچ‌گونه اقدام  درمانی خاصی وجود ندارد و فقط سیر وضعیت مورد پیگیری قرار می‌گیرد . با شروع مرحله آخر و بازجذب تدریجی رسوبات کلسیمی ، بافت‌های اطراف دچار التهاب حادی شده و درد شدیدی در ناحیه شانه پدیدار می‌شود . این درد معمولاً به صورت ناگهانی بدون هیچ سابقه یا زمینه قبلی یا فقط با شرح حالی از یک درد خفیف و مبهم در ماه‌های گذشته ظاهر می‌شود . این درد غالباً آزاردهنده و طاقت‌فرسا می‌باشد . حرکات مفصل شانه ، بالا بردن دست و خوابیدن روی آن دردناک است .

 

درمان درد شانه به علت رسوب کلسیم در تاندونها (CALCIFIC TENDINITIS) :

در مراحل اولیه اگر دردی وجود نداشته باشد و این عارضه به‌صورت اتفاقی کشف شده باشد ، نیاز به هیچ‌گونه اقدام  درمانی خاصی وجود ندارد . اگر درد خفیف و مبهمی وجود داشته باشد با استفاده از داروهای ضد التهاب غیر کورتونی و فیزیوتراپی نسبت به درمان درد اقدام می‌گردد . درد شدید در فاز بازجذب یا انتهایی پدیدار می‌شود . در این مرحله در کنار درمان درد ، مهم‌ترین کار اطمینان دادن از طبیعت بی‌خطر و خوش‌خیم عارضه و توضیح درباره سیر بالینی و روند خود به خود بهبود یابنده این پدیده می‌باشد . در صورتی که هیچ گونه اقدام درمانی صورت نپذیرد ، این عارضه پس از چند ماه به طور کامل رفع شده و ریشه کن می‌شود .

جهت کنترل درد از پارامترهای مختلف ضد التهابی و ضددرد می‌توان بهره گرفت . داروهای ضد التهاب غیر کورتونی ،  فیزیوتراپی و استفاده از امواج شوک (ESWT) هر یک به نوبه خود می‌توانند کمک‌کننده باشند . یک درمان اساسی و مؤثر برای این عارضه تخلیه رسوبات کلسیمی با استفاده از سرنگ می‌باشد . این کار به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی قابل انجام است . در این روش با سرنگ وارد رسوبات کلسیمی در شانه شده ، با تزریق مایع ، محتوای رسوبات را رقیق کرده و سپس نسبت به خارج سازی آن‌ها با سرنگ اقدام می‌گردد . سوراخ‌های ایجاد شده با سر سوزن در جدار رسوبات به جذب باقی‌مانده آن توسط بافت اطراف کمک می‌کند . گاهی هم زمان با این اقدام از تزریق موضعی کورتون برای رفع التهاب از بافت‌های اطراف استفاده می‌شود .

 

آیا وجود کلسیم در رژیم غذایی یا مصرف داروهایی کلسیم در پیدایش درد شانه به علت رسوب کلسیم در تاندونها (CALCIFIC TENDINITIS) نقش دارد ؟

مصرف کلسیم به صورت خوراکی در رژیم غذایی یا استفاده از داروهایی کلسیم هیچ‌گونه تأثیر اثبات شده‌ای در پیدایش این عارضه نداشته و ندارد . در مطالعات اخیر مشاهده شده است کاهش کلسیم در رژیم غذایی پس از پیدایش عارضه به کوتاه شدن دوره بیماری و بهبودی سریع‌تر آن کمک می‌کند . برای روشن شدن ابعاد دقیق‌تر این اقدام نیاز به بررسی و مطالعات بیشتری در آینده وجود دارد . در حال حاضر در فاز درمان در کنار بهره‌گیری از روش‌های مختلف درمانی ذکر شده در بالا توصیه می‌شود از مصرف داروهای کلسیم و مواد غذایی حاوی کلسیم مانند لبنیات پرهیز گردد . 

 

دکتر سید علی مرجایی 1392/5/7